2023 Tournaments

Updated October 16th, 2023

Tournaments & School Matches 2023

Please find below the tentative dates for this year’s junior chess events – these could all change depending on whatever happens with Covid and the World.

Everyone very welcome – we have a big year planned, including running the Australian Junior Championships next January  – all hands on deck!!

A player’s age will be his/her age at the start of an SA Junior tournament, not at the the first of January. This is the policy of the NSW Junior League and for most juniors it will make sense. Players wishing to play in National events just need to bear in mind that those events use the age you are at the first of January.

The tournaments are either run by the SA Junior Chess League or the SA Chess Association Inc.

Please check the following websites before the event and then use the link on the website to register:

www.sajuniorchess.org

www.sachess.org.au 

The bookings for all the events will be through the TryBooking system and that way we can notify the participants of any changes. However, players and participants will generally still be accepted if they turn up on the day of the event.

The Tournaments are held on the last Wednesday, Thursday and Friday of the second week of the holidays.  

The Girls Only Tournaments will be held on the first Wednesday of each term break with the tournament in July being considered the State Girls titles. The Girls Only Day in April will be on Wednesday 26th April.

State Girls Day & Championship only 18th July; State U18-U12 Championships & July Junior 19th-21st July

Girls only 4th October; State U11-U7 Championships & October Junior 11-13th October

OtherAdult/Junior events

Please check the following dates on the sachess.org.au website – they may change!

SA State Championships & Candidates for adults and advanced students 31st January – 28th March 

The West Torrens Chess Classic and Junior Tournaments 18th March

Inter-club matches (adults & juniors) 25th April – 11 rounds

City of Adelaide Championship 25th July – 19th September

Pennant Interclub Matches  26th September – 11 rounds

And for serious players there are many more events, like the Begonia Open in Ballarat, the Doeberl Cup in Canberra, the Checkmate Tournament and the Hosworth Labour Day weekender in Adelaide.

Results of Junior Tournaments:

The main events in the October Holidays were the State Under 11, 10, 9, 8 and 7 Championships and these were played concurrently with two events which attracted many of the best juniors in the State – the October 60 tournament for players who preferred games with a time rate of 60 minutes +30 sec increment and the october 25 for those playing 4 games per day with a time rate of 25 minutes + 10 sec increment.

2023 October 60

Cross Table at round 6

PosTNAMERtgFedPts123456BH BH-C1 
1Retnaraja,Ethan 1820SA6.019 115 16 12 17 14 21.5 19.0 
2Maria,Alistair 1776SA4.5112 18 14 01 ½3 16 24.0 21.0 
3Charters,Jamie D 1597SA4.015 ½13 17 ½6 ½2 ½9 22.0 19.0 
4Jindal,Tarush 1383SA4.0117 118 02 115 116 01 20.5 18.5 
5Cirami,Oliver 848SA4.003 114 ½10 120 ½8 112 19.0 17.0 
6Retnaraja,Athena-Malar 1597SA3.5120 110 01 ½3 113 02 23.0 21.0 
7Richard,Samuel 1317SA3.5121 111 03 112 01 ½8 21.5 20.0 
8Balachander,Keshav 1276SA3.5119 02 113 ½9 ½5 ½7 21.0 18.5 
9Smith,Sam 871SA3.501 121 123 ½8 ½11 ½3 19.5 18.5 
10Horlin-Smith,Alexander 1197SA3.5122 06 ½5 016 115 117 17.5 15.5 
11Carrigan,William 1075SA3.5123 07 117 013 ½9 116 16.5 15.5 
12Schiavone,Isaac 867SA3.002 119 118 07 122 05 18.5 16.5 
13Chen,Cindy 1088SA3.0124 ½3 08 111 06 ½15 17.5 17.0 
14Pan,William 0SA3.0015 05 022 119 124 121 13.0 12.5 
15Lavrentiadis,Gabriel 1203SA2.5114 01 120 04 010 ½13 21.5 19.5 
16Joshi,Joshua 886SA2.5½ BYE121 110 04 011 18.5 17.0 
17Ran,Sean 674SA2.504 124 011 ½ BYE118 010 16.0 15.5 
18Medlock,Heath 0SA2.51 BYE04 012 ½23 017 122 15.0 14.0 
19Joshi,Dwij 460SA2.508 012 ½24 014 120 123 13.0 12.5 
20Liyanage,Dewmi 721SA2.006 122 015 05 019 124 15.0 14.5 
21Tang,Charles 615SA2.007 09 016 1 BYE123 014 15.0 14.0 
22Shah,Om 0SA2.0010 020 114 124 012 018 14.0 13.5 
23Xiang,Tony 0SA1.5011 1 BYE09 ½18 021 019 15.0 13.5 
24Surana,Pratham 0SA0.5013 017 ½19 022 014 020 15.0 13.0 

Generated by Vega 
(Arbiter/Club : South Australian Chess Association – AUS)

PlayersPairingsStandingsTablesReports

2023 October 25

Cross Table at round 12

PosTNAMERtgFedPts123456789101112BH BH-C1 
1Karthikeyan,Manav 1142SA11.0114 15 14 17 12 03 18 112 19 111 16 113 82.0 77.0 
2Srikanth,Aishwarya 912SA9.519 06 110 111 01 112 17 13 18 14 ½5 114 83.0 78.0 
3Caruso,Connor 875SA8.0120 112 07 18 14 11 111 02 06 113 19 05 86.0 80.5 
4Tran,Quan 864SA8.0115 117 01 16 03 011 113 17 15 02 18 112 84.0 80.5 
5Wang,Nicky 779SA7.0111 01 119 ½9 07 013 118 110 04 18 ½2 13 81.5 79.0 
6Errington,Grace 647SA7.0116 12 08 04 012 115 110 09 13 17 01 111 80.0 77.0 
7Thomas,Nomiki 492SA7.0121 114 13 01 15 08 02 04 112 06 118 1 BYE76.5 76.0 
8Parikh,Pradyun 873SA6.5119 ½10 16 03 19 17 01 111 02 05 04 118 82.5 80.0 
9Wuxing,Xi 398SA6.502 116 113 ½5 08 010 115 16 01 118 03 121 71.0 70.5 
10Filippou,Nicholas 534SA6.5118 ½8 02 017 121 19 06 05 013 116 1 BYE115 64.5 64.0 
11Parthiv,Sarath 0AUS6.005 120 112 02 114 14 03 08 118 01 115 06 79.5 77.0 
12Tran,Hai 612SA6.01 BYE03 011 119 16 02 114 01 07 115 116 04 77.5 74.5 
13Uzman,Yusuf 0AUS6.0017 115 09 116 15 04 114 110 03 121 01 72.0 71.5 
14Tian,Oliver 409SA5.501 07 115 118 011 121 012 013 ½16 1 BYE119 02 63.5 63.0 
15Karnavat,Hrishi 0SA4.004 013 014 1 BYE118 06 09 116 121 012 011 010 60.5 60.0 
16Qi,David 0SA3.506 09 020 013 1 BYE018 121 015 ½14 010 012 119 57.0 56.5 
17Sam,Joshua (W)509SA3.0113 04 121 110 67.0 66.5 
18Tran,Ken 0AUS3.0010 019 1 BYE014 015 116 05 121 011 09 07 08 59.5 59.0 
19Doan,Sofia 167SA3.008 118 05 012 1 BYE121 014 016 51.5 51.0 
20Chen,Bryce (W)322SA2.003 011 116 121 55.5 55.0 
21Vo,Alice 0SA1.007 1 BYE017 020 010 014 016 018 015 019 013 09 62.0 59.5 
22Surana,Pratham (W)0SA0.045.0 44.0 

2023 State Under 11 / Under 10

This tournament was played at a time rate of 25 minutes + 10 second increment and had 4 games each day – 12 in total.

The Under 11 Championship was won by Charlotte Chen with Ashmit Dileesh 2nd and in 3rd place Shlok Shah.

The Under 10 Championship was won by Patrick Yan. Equal 2nd were Jude Errington, Harry Ung and Hriday Vaghela.

Cross Table at round 12

PosTNAMERtgFedPts123456789101112BH BH-C1 
1Chen,Charlotte 829SA11.0128 111 16 03 110 12 15 14 17 18 114 19 87.5 83.0 
2Dileesh,Ashmit 935SA9.5113 119 17 14 13 01 19 16 05 110 115 ½8 89.5 84.0 
3Shah,Shlok 705SA8.5131 117 18 11 02 115 06 ½5 110 04 121 17 86.5 83.0 
4Baryshnikova,Miroslava 676SA8.0132 110 15 02 015 111 18 01 114 13 09 16 88.5 84.5 
5Nagpal,Kavish 833SA8.0125 116 04 111 19 119 01 ½3 12 ½6 07 114 88.5 83.5 
6Koottungal,Abel 731SA7.5123 19 01 116 ½19 18 13 02 115 ½5 ½10 04 89.0 83.5 
7Yan,Patrick 708SA7.5127 112 02 010 125 ½14 111 116 01 119 15 03 84.5 80.0 
8Errington,Jude 870SA7.0115 ½14 03 118 112 06 04 122 19 01 119 ½2 87.0 81.5 
9Wiltshire,Joel 432SA7.0135 06 120 114 05 123 02 127 08 111 14 01 85.0 80.5 
10Ung,Harry 361SA7.0134 04 124 17 01 116 115 ½14 03 02 ½6 119 82.0 80.5 
11Vaghela,Hriday 548SA7.0124 01 131 05 127 04 07 117 120 09 118 115 78.0 74.5 
12Medwell,Thomas 450SA6.5129 07 117 019 08 124 016 ½31 022 128 120 121 65.5 62.0 
13Vijayakumar,Shubhan 354SA6.502 ½20 121 015 ½18 ½26 027 023 134 131 116 122 63.5 62.0 
14Murawala,Nathan 617SA6.0122 ½8 ½18 09 117 ½7 119 ½10 04 116 01 05 84.5 79.0 
15Rogers-Kang,Charles 353SA6.008 122 129 113 14 03 010 120 06 123 02 011 81.5 77.5 
16Olsen,Mitchell 463SA6.0126 05 132 06 120 010 112 07 127 014 013 124 72.5 68.5 
17Lian,Mark 0SA6.0121 03 012 128 014 125 020 011 024 129 131 123 66.5 63.0 
18Chen,Max 595SA6.0½20 ½21 ½14 08 ½13 027 132 124 019 125 011 126 66.0 62.0 
19Shah,Neal 548SA5.5137 02 125 112 ½6 05 014 128 118 07 08 010 76.5 74.5 
20Lew,Sean 0SA5.5½18 ½13 09 131 016 121 117 015 011 ½24 012 127 69.5 66.0 
21Joshi,Hemil 571SA5.5017 ½18 013 129 023 020 136 126 131 122 03 012 67.0 63.5 
22Ladgrove,Charlie 0SA5.5014 015 126 025 134 ½28 123 08 112 021 127 013 63.0 61.5 
23Duckworth,Harrison 257SA5.006 126 ½ BYE121 09 022 113 128 015 ½24 017 70.5 66.0 
24Mehta,Yajat 0SA5.0011 128 010 027 132 012 125 018 117 ½20 ½23 016 67.5 63.5 
25Shah,Diyaan 285SA5.005 137 019 122 07 017 024 134 129 018 026 128 60.0 58.5 
26Shaikh,Haniya 0SA5.0016 023 022 137 131 ½13 028 021 1 BYE½27 125 018 58.5 56.5 
27Liu,Zimeng (April) 101SA4.507 029 134 124 011 118 113 09 016 ½26 022 020 66.0 64.5 
28Surana,Harshil 274SA4.501 024 137 017 129 ½22 126 019 023 012 132 025 64.5 62.5 
29Sohn,Alex 0SA4.0012 127 015 021 028 136 031 137 025 017 030 134 58.0 56.5 
30Covark,Mikey 512SA4.0133 134 129 132 54.0 52.5 
31Armitage,Oliver 0SA3.503 135 011 020 026 134 129 ½12 021 013 017 033 67.5 66.0 
32Chen,Ryan 0AUS3.504 134 016 035 024 137 018 136 ½33 028 030 63.5 62.0 
33Toppila,Elias 449SA2.5030 ½32 134 131 55.0 53.5 
34Zheng,Liam 0SA2.0010 032 027 1 BYE022 031 137 025 013 030 033 029 60.5 58.5 
35Weragoda,Ian (W)0AUS2.009 031 1 BYE132 57.0 54.0 
36Cheng,Colette (W)0SA1.0137 029 021 032 49.5 47.5 
37Maddern,William (W)0SA0.0019 025 028 026 036 032 034 029 41.0 40.0 

The most arduous event however was probably the Under 9, 8 and 7 Championship which comprised 3 separate tournaments of 8 games played over the 3 days and adding up their collective scores resulted in these winners – the results of each of the 3 tournaments can be seen in the crosstables below.

The Under 9 Championship ended in a tie for first between Emma Zuo and Laurence Chen, with Patrick Fei 3rd.

The Under 8 Championship was won by Isaac Medlock, 2nd was Angela Wang and equal 3rd were George Guo and Macy Du.

The Under 7 Championship was won by Ella Zuo. Second was Edward Moore and 3rd was Daniel Filippou

2023 State U9/U8 Wednesday

Cross Table at round 8

PosTNAMERtgFedPts12345678BH BH-C1 
1Zuo,Emma 506SA7.0119 16 13 02 19 14 15 18 40.5 37.5 
2Chen,Laurence 522SA7.0121 111 17 11 14 15 18 03 40.0 37.0 
3Wang,Angela 220SA6.0124 120 01 110 08 17 16 12 36.0 36.0 
4Fei,Patrick 380SA5.5112 114 15 18 02 01 110 ½9 40.0 36.5 
5Medlock,Isaac 497SA5.0122 113 04 114 16 02 01 111 38.0 36.0 
6Zuo,Ella 272SA5.0123 01 117 118 05 19 03 115 34.5 32.5 
7Guo,George 393SA5.0120 124 02 09 116 03 115 112 31.5 31.5 
8Du,Macy 414SA4.5115 ½17 111 04 13 112 02 01 40.5 37.0 
9Shaikh,Ibrahim 0SA4.5011 122 113 17 01 06 117 ½4 36.0 34.0 
10Zhu,Melvyn 0SA4.5014 119 116 03 113 ½15 04 118 32.0 29.0 
11Kerrigan,Arthur 258SA4.019 02 08 012 120 118 114 05 34.5 31.5 
12Moore,Edward 0SA4.004 015 121 111 114 08 113 07 33.0 30.0 
13Errington,Ava 213SA4.0118 05 09 117 010 116 012 119 31.0 28.0 
14Zhu,Brian 211SA3.5110 04 115 05 012 117 011 ½16 33.5 30.0 
15Yan,Thomas 187SA3.508 112 014 119 118 ½10 07 06 32.5 29.5 
16Filippou,Daniel 0AUS3.5017 123 010 120 07 013 121 ½14 28.5 26.5 
17Trivedi,Sparsh 0SA3.5116 ½8 06 013 119 014 09 124 28.0 28.0 
18Zhou,Matthew 0SA3.0013 121 122 06 015 011 123 010 28.0 26.0 
19Hansen,Emily 0AUS3.001 010 123 015 017 122 124 013 26.5 26.5 
20Maddern,Daniel 0SA3.007 03 124 016 011 121 022 123 25.5 25.5 
21Ladgrove,Olivia 0SA3.002 018 012 124 123 020 016 122 24.5 24.5 
22Hansen,Martin 0AUS2.005 09 018 023 124 019 120 021 23.5 23.5 
23Olsen,Charlotte 0AUS2.006 016 019 122 021 124 018 020 22.5 22.5 
24Zheng,Chloe 0SA0.003 07 020 021 022 023 019 017 27.5 25.5 
25Wareing,Thomas (W)487SA0.022.0 21.0 
26Armitage,Oliver (W)0SA0.022.0 21.0 

2023 State U9/U8 Thursday

Cross Table at round 8

PosTNAMERtgFedPts12345678BH BH-C1 
1Zuo,Emma 506SA7.0116 14 111 02 13 19 110 16 39.0 35.5 
2Medlock,Isaac 497SA6.5121 118 110 11 ½9 14 17 03 37.0 35.0 
3Chen,Laurence 522SA6.0122 010 118 16 01 15 19 12 38.5 35.5 
4Fei,Patrick 380SA5.5120 01 122 ½5 110 02 111 19 36.5 34.5 
5Shaikh,Ibrahim 0SA5.016 18 09 ½4 ½7 03 113 115 38.5 35.0 
6Wang,Angela 220SA5.005 119 113 03 114 111 115 01 36.5 33.5 
7Wareing,Thomas 487SA5.0119 011 ½15 112 ½5 113 02 110 34.0 31.0 
8Guo,George 393SA5.0123 05 116 09 013 119 118 112 29.0 27.0 
9Du,Macy 414SA4.5117 112 15 18 ½2 01 03 04 42.5 39.0 
10Zuo,Ella 272SA4.0113 13 02 111 04 118 01 07 41.0 38.0 
11Errington,Ava 213SA4.0124 17 01 010 112 06 04 118 34.0 33.5 
12Zhu,Melvyn 0SA4.0115 09 114 07 011 123 116 08 31.5 29.5 
13Moore,Edward 0SA4.0010 121 06 120 18 07 05 124 28.5 28.0 
14Kerrigan,Arthur 258SA4.0018 117 012 122 06 015 123 119 27.5 25.5 
15Yan,Thomas 187SA3.5012 120 ½7 018 117 114 06 05 31.5 29.5 
16Cheng,Helen 0SA3.501 124 08 ½17 018 120 012 123 27.0 26.5 
17Hansen,Martin 0AUS3.509 014 124 ½16 015 121 019 120 23.0 22.5 
18Zhu,Brian 211SA3.0114 02 03 115 116 010 08 011 36.5 33.0 
19Hansen,Emily 0AUS3.007 06 ½20 121 ½23 08 117 014 28.5 26.5 
20Maddern,Daniel 0SA2.504 015 ½19 013 124 016 1 BYE017 25.5 25.0 
21Filippou,Daniel 0AUS2.502 013 ½23 019 022 017 124 1 BYE24.5 24.0 
22Bell,Lachlan (W)0SA2.003 123 04 014 121 30.0 28.0 
23Ladgrove,Olivia 0SA2.008 022 ½21 124 ½19 012 014 016 25.5 25.0 
24Zheng,Chloe 0SA1.0011 016 017 023 020 1 BYE021 013 22.0 21.0 
25Olsen,Charlotte (W)0AUS0.022.0 21.0 
26Zhou,Matthew (W)0SA0.022.0 21.0 

2023 State U9/U8 Friday

Cross Table at round 8

PosTNAMERtgFedPts12345678BH BH-C1 
1Chen,Laurence 522SA7.0113 110 118 13 15 ½2 18 ½7 37.0 34.0 
2Zuo,Emma 506SA6.0117 011 19 14 13 ½1 110 ½5 38.5 35.5 
3Medlock,Isaac 497SA5.5115 14 18 01 02 ½5 112 110 40.0 36.0 
4Zuo,Ella 272SA5.516 03 114 02 117 19 ½5 18 37.5 34.5 
5Wareing,Thomas 487SA5.0116 ½9 111 110 01 ½3 ½4 ½2 40.5 36.5 
6Shaikh,Ibrahim 0SA5.004 115 010 113 119 012 114 111 32.0 29.5 
7Du,Macy 414SA5.0119 018 ½12 120 19 08 117 ½1 31.0 28.5 
8Wang,Angela 220SA4.5120 113 03 111 ½12 17 01 04 37.5 35.0 
9Covark,Audrey 259SA4.5114 ½5 02 118 07 04 120 112 35.0 32.5 
10Guo,George 393SA4.0121 01 16 05 118 111 02 03 36.5 35.5 
11Fei,Patrick 380SA4.0112 12 05 08 114 010 115 06 36.5 32.5 
12Moore,Edward 0SA4.0011 117 ½7 119 ½8 16 03 09 34.0 31.5 
13Errington,Ava 213SA4.001 08 116 06 120 014 122 119 29.5 29.5 
14Toppila,Evan 0SA4.009 116 04 121 011 113 06 122 28.0 28.0 
15Yan,Thomas 187SA4.003 06 122 017 116 119 011 120 26.5 26.5 
16Covark,Angus 0SA4.005 014 013 122 015 121 118 117 24.0 24.0 
17Zhu,Brian 211SA3.002 012 121 115 04 118 07 016 32.5 31.5 
18Kerrigan,Arthur 258SA3.0122 17 01 09 010 017 016 121 28.5 28.5 
19Filippou,Daniel 0AUS2.507 122 ½20 012 06 015 121 013 25.5 25.5 
20Zhu,Melvyn 0SA2.508 121 ½19 07 013 122 09 015 25.5 25.5 
21Ladgrove,Olivia 0SA1.0010 020 017 014 122 016 019 018 23.0 23.0 
22Zheng,Chloe 0SA0.0018 019 015 016 021 020 013 014 25.0 24.0 

The October Girls Only Day

There were almost 60 girls at the October Day and it was enormous fun. Congratulations to all who took part and it was fabulous to see so many players aged 12 and younger. Here are the final standings:

2023 October Girls Under 18 – Round 5

Standings

Place Name                Feder Rtg Loc Score M-Buch. Buch. Progr.

  1   Liyanage, Dewmi                   5         6.0  10.5   15.0
  2   Thomas, Nomiki                    4         6.0  11.5   12.0
  3   Srikanth, Aishwarya               3         7.0  13.0    8.0
 4-5  Ames, Lauren                      2         9.5  15.5    4.0
      Brock-Fabel, Indra                2         9.5  15.0    7.0
 6-7  Pareesa, Shaikh                   1         8.0  14.0    3.0
      , Victoria                        1         6.5  10.0    2.0

2023 October Girls 12 Years and under

Standings

Place Name                    Feder Rtg Loc Score M-Buch. Buch. Progr.

 1-2  Zuo, Emma                             7.5      39.5  51.0   42.0
      Baryshnikova, Miroslava               7.5      39.0  51.0   36.0
  3   Du, Macy                              7        39.0  48.5   34.0
  4   Zuo, Ella                             6        37.5  48.5   29.0
 5-8  Fan, Grace                            5.5      41.5  53.0   32.5
      Hogan-Doran, Molly                    5.5      39.5  48.5   33.5
      Liu, Zimeng                           5.5      37.5  48.0   28.5
      Evans, Esther                         5.5      33.5  43.0   27.5
9-11  Doan, Sofia Ha                        5        33.0  42.0   24.0
      Nayak, Shivani                        5        32.5  43.5   24.0
      Wang, Angela                          5        31.5  40.5   23.0
12-13 Shaikh, Haniya                        4.5      31.5  41.0   23.5
      Robertson, Sophie                     4.5      31.0  40.0   23.5
14-17 Gao, Alice                            4        28.0  37.0   18.0
      Dabi, Naina                           4        27.5  35.0   21.0
      Evans, Grace                          4        26.0  33.5   13.0
      Cheng, Colette                        4        24.0  30.5   17.0
18-20 Cheng, Helen                          3.5      28.5  36.0   17.0
      Hans, Emily                           3.5      27.5  35.0   13.0
      Emad, Maarisha                        3.5      26.0  33.0   15.5
21-22 Gray, Lucia                           2.5      29.0  39.0   13.0
      Nicholls, Zara-Rose                   2.5      28.0  34.5   14.5
 23   Xiao, Angela                          2        28.0  35.5   13.0
 24   Yang, Quanyu                          0.5       3.0   8.0    1.0
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

2023 October Girls Beginners – Round 7

Standings

Place Name                    Feder Rtg Loc Score M-Buch. Buch. Progr.

  1   Caruso, Scarlett                      6.5      22.5  31.5   26.0
  2   Liu, Clara                            6        20.5  29.5   26.0
  3   Le, Annalena                          5.5      19.5  28.0   23.0
  4   Nicolopoulos, Stavroula               5        19.0  28.0   18.0
 5-6  Abbott, Jodi                          4.5      22.0  30.5   20.0
      Cotton, Sally                         4.5      14.5  20.0   14.5
7-11  Le, Phillippa-Grace                   4        21.0  29.0   18.0
      McDonough, Mhica                      4        20.0  27.0   19.0
      Collins, Aria                         4        19.0  27.0   17.0
      Nayak, Ishani                         4        18.0  24.5   15.0
      Abbott, Brynn                         4        15.5  21.5   12.0
12-14 Wee, Chizuru                          3.5      20.5  29.5   15.5
      Doan, Helen Chau                      3.5      19.0  26.5   16.0
      Mullany, Charlize                     3.5      15.5  21.0   13.0
15-19 O'Donohue, Maddie                     3        20.0  26.5   16.0
      Calaby, Pippy                         3        18.0  26.0   12.0
      Ward, Dulcie                          3        17.0  24.5   11.0
      Ower, Scarlett                        3        15.0  20.5   12.0
      Robertson, Ella                       3        14.5  20.5    9.0
20-24 Hogan, Sriarni                        2        15.5  22.5   10.0
      Zheng, Chloe                          2        14.0  20.0    5.0
      Pretorius, Mia                        2        13.0  20.0    8.0
      Caleby, Morgan                        2        13.0  19.5    7.0
      Schmid, Hazel                         2        11.0  16.5    4.0
 25   Tuzovskaia, Taya                      1.5      16.5  23.0    7.0
 26   Apostolakos, Maple                    1         8.5  17.5    4.0

SA Junior U18 – U12 Championships & the July Junior Championship

SA Under 18 Championship

Equal 1st – Ethan Retnaraja and Alistair Maria

3rd – Tharan Balachander

SA Under 16 Championship

1st – Jamie Charters

2nd – William Carrigan

SA Under 15 Championship

Equal 1st – Tarush Jindal and Jayden Yue

3rd – Athena-Malar Retnaraja

SA Under 14 Championship

1st – Manav Karthikeyan

Equal 2nd – Amelia Cirami and Isaac Schiavone

SA Under 13 Championship

Equal 1st – Keshav Balachancer and Dewmi Liyanage

Equal 3rd – Hugh Onggara and Pratham Surana

SA Under 12 Championship

1st –  Cindy Chen

2nd – Pradyun Parikh

Equal 3rd – Connor Caruso, Charlotte Chen and Oliver Cirami

U11 Prize in the Under 12 Championships – the SA Under 11 – Under 7 Championships will be held in October

Equal 1st – Ashmit Dileesh and Quan Tran

Equal 3rd – Jude Errington, Patrick Yan and Miroslava Baryshnikova

July Junior


OpenU10U9U8U7
1stNagpal,KavishChen,MaxChen,LaurenceMedlock,IsaacZuo,Ella
2ndKoottanjal,AbelJoshi,HemilGuo,GeorgeFei,PatrickKerrigan,Arthur


Olsen,Mitchell




Zuo,Emma


3rdPederi,Liam Joseph
Yu,JulianWang,AngelaPearce,Ricky

2023 SA Under 18 Championship

Cross Table at round 6

PosTNAMERtgFedPts123456Buc1 BucT 
1Retnaraja,Ethan 1809SA5.015 17 02 14 13 16 17.0 18.5 
2Maria,Alistair 1716SA5.018 19 11 03 14 15 16.5 18.0 
3Charters,Jamie D 1512SA4.516 ½4 17 12 01 1 BYE19.0 20.5 
4Balachander,Tharan 1839SA3.519 ½3 16 01 02 17 19.0 20.5 
5Savery,Tamsin 1125SA3.001 18 19 06 1 BYE02 17.0 18.5 
6Carrigan,William 0SA3.003 1 BYE04 15 17 01 16.5 18.0 
7Wishart,Thomas 0SA2.01 BYE01 03 19 06 04 17.0 19.0 
8Joshi,Joshua (W)905SA1.002 05 1 BYE15.0 16.5 
9Gibbons,Timothy (W)1292SA0.004 02 05 07 14.0 15.0 

Generated by Vega 
(Arbiter/Club : South Australian Chess Association – AUS)

2023 Girls U18 Championship

Cross Table at round 6

PosTNAMERtgFedPts123456Buc1 BucT 
1Retnaraja,Athena-Malar 1694SA6.015 16 12 13 14 17 17.5 19.5 
2Liyanage,Dewmi 870SA5.0110 17 01 14 15 16 16.5 18.5 
3Brock-Fabel,Indra 0SA5.019 14 16 01 112 15 16.5 16.5 
4Khan,Misha 0SA3.0111 03 19 02 01 112 20.0 20.0 
5Milne,Violet 0SA3.001 112 17 16 02 03 19.5 19.5 
6Evans,Esther 0SA2.0112 01 03 05 17 02 20.5 20.5 
7Rewal,Alisha 0SA2.018 02 05 112 06 01 19.0 19.0 
8Mackay,Victoria (W)0AUS2.007 110 112 15.0 15.0 
9Nguyen,Ai-Linh (W)0AUS1.003 111 04 15.5 17.5 
10Muhammad,Nihaal (W)0AUS0.502 08 ½11 13.5 15.0 
11Steen,Annabelle (W)0AUS0.504 09 ½10 12.5 14.0 
12Shaikh,Pareesa 0SA0.006 05 08 07 03 04 16.5 18.5 
13Choi,Elena (W)0SA0.012.5 13.5 

PlayersPairingsStandingsTablesReports

2023 SA Under 15 Championship

Cross Table at round 8

PosTNAMERtgFedPts12345678Buc1 BucT 
1Jindal,Tarush 0SA7.016 18 112 ½3 15 ½2 14 19 36.5 40.5 
2Yue,Jayden 0SA7.01 BYE120 ½4 18 13 ½1 17 110 35.0 38.0 
3Retnaraja,Athena-Malar 1518SA6.0123 116 111 ½1 02 ½7 15 14 36.5 38.5 
4Lavrentiadis,Gabriel 880SA5.0122 118 ½2 ½7 111 110 01 03 35.5 37.5 
5Karthikeyan,Manav 1139SA5.0117 012 118 16 01 111 03 113 33.0 36.0 
6Horlin-Smith,Alexander 1160SA5.001 113 116 05 07 122 112 111 33.0 35.0 
7Balachander,Keshav 1298SA4.5119 011 120 ½4 16 ½3 02 ½8 34.5 37.5 
8Liyanage,Dewmi 870SA4.5124 01 123 02 112 115 09 ½7 33.5 35.5 
9Cirami,Amelia 879SA4.5011 114 ½17 ½10 ½16 119 18 01 32.0 35.0 
10Schiavone,Isaac 776SA4.5012 115 121 ½9 114 04 120 02 31.0 33.5 
11Lim,Xavier 0SA4.019 17 03 112 04 05 115 06 34.0 38.0 
12Onggara,Hugh 0SA4.0110 15 01 011 08 114 06 120 34.0 37.0 
13Surana,Pratham 0AUS4.0½14 06 ½19 118 020 121 117 05 26.5 29.0 
14Thomas,Nomiki 163SA4.0½13 09 122 117 010 012 119 ½18 26.5 28.5 
15Sharma,Tanish 0SA4.0016 010 126 123 117 08 011 121 25.0 26.5 
16Smith,Sam (W)577SA3.5115 03 06 121 ½9 120 32.0 34.5 
17Joshi,Dwij 0SA3.505 124 ½9 014 015 126 013 122 27.0 29.0 
18Cai,James 0AUS3.5126 04 05 013 022 123 1 BYE½14 24.5 26.0 
19Fan,Henry 0SA3.507 022 ½13 126 123 09 014 125 24.5 26.0 
20Oakes,Alexander 633SA3.0121 02 07 122 113 016 010 012 30.5 32.5 
21Pan,William 0SA3.0020 1 BYE010 016 126 013 122 015 25.0 26.5 
22Lim,Genevieve 0SA2.004 119 014 020 118 06 021 017 26.5 29.0 
23Choi,Elena 0AUS2.003 126 08 015 019 018 025 1 BYE25.0 26.0 
24Morris,James (W)0SA1.008 017 1 BYE23.0 25.0 
25Chen,Bryce 0SA1.0123 019 23.0 23.5 
26Tran,Amanda (W)0SA0.0018 023 015 019 021 017 18.5 19.5 

Generated by Vega 
(Arbiter/Club : unregistered)

PlayersPairingsStandingsTablesReports

2023 SA Under 12 Championship

Cross Table at round 12

PosTNAMERtgFedPts123456789101112Buc1 BucT 
1Chen,Cindy 880SA10.0111 17 ½4 112 13 ½6 113 114 110 19 02 18 81.0 87.5 
2Parikh,Pradyun 777SA9.0129 117 03 010 ½5 120 119 ½7 112 14 11 19 79.5 82.5 
3Caruso,Connor 780SA8.0125 115 12 19 01 14 012 16 17 ½8 ½11 05 84.0 89.0 
4Chen,Charlotte 762SA8.0123 121 ½1 113 ½7 03 18 112 16 02 05 111 82.5 88.0 
5Cirami,Oliver 847SA8.0122 119 ½12 08 ½2 110 06 118 09 124 14 13 77.0 81.5 
6Dileesh,Ashmit 960SA7.5126 012 114 118 19 ½1 15 03 04 115 08 116 80.0 84.5 
7Tran,Quan 711SA7.5132 01 111 126 ½4 012 115 ½2 03 ½16 114 113 79.0 83.5 
8Errington,Jude 797SA7.0118 120 09 15 110 013 04 ½11 117 ½3 16 01 81.5 87.0 
9Yan,Patrick 579SA7.0136 116 18 03 06 018 124 113 15 01 115 02 79.5 82.5 
10Baryshnikova,Miroslava 537SA7.0013 131 124 12 08 05 122 116 01 017 119 118 75.5 80.0 
11Gao,Tyler 337SA7.001 132 07 127 015 129 123 ½8 114 112 ½3 04 74.0 77.0 
12Kamble,Sharvi 703SA6.5135 16 ½5 01 120 17 13 04 02 011 013 122 82.5 87.5 
13Medlock,Heath 0SA6.5110 ½14 116 04 122 18 01 09 015 126 112 07 78.0 82.5 
14Shah,Shlok 739SA6.5131 ½13 06 022 129 121 118 01 011 125 07 119 71.0 74.0 
15Errington,Grace 614SA6.5021 03 133 128 111 ½19 07 126 113 06 09 120 68.5 72.0 
16Saravanan,Anesh 862SA6.5124 09 013 023 127 125 126 010 118 ½7 117 06 67.5 71.5 
17Vaghela,Hriday 512SA6.5128 02 121 020 018 ½23 127 119 08 110 016 124 66.0 69.5 
18Covark,Mikey 249SA6.008 127 119 06 117 19 014 05 016 121 124 010 71.5 75.5 
19Dubagunta,Mihir 517SA5.5133 05 018 131 124 ½15 02 017 125 122 010 014 69.5 73.5 
20Tran,Hai 497SA5.5127 08 ½22 117 012 02 121 025 024 123 126 015 66.0 70.0 
21Kipp,Theodore 0SA5.5115 04 017 ½29 128 014 020 134 026 018 130 127 62.5 65.5 
22Shaik,Ibrahim 272SA5.505 133 ½20 114 013 026 010 128 129 019 127 012 61.5 64.5 
23Tian,Oliver 101SA5.504 025 136 116 ½26 ½17 011 024 ½27 020 128 129 58.0 61.0 
24Wuxing,Xi 333SA5.0016 136 010 125 019 1 BYE09 123 120 05 018 017 67.5 70.5 
25Shaikh,Saad 0AUS5.003 123 031 024 132 016 128 120 019 014 129 030 61.5 64.5 
26Kalra,Kritika 435SA4.506 135 129 07 ½23 122 016 015 121 013 020 028 65.0 68.0 
27Wight,Ian 0SA4.0020 018 132 011 016 136 017 ½29 ½23 128 022 021 59.0 62.0 
28Tran,Louis 0AUS3.5017 029 135 015 021 134 025 022 ½30 027 023 126 59.5 62.5 
29Doan,Sofia 146SA3.002 128 026 ½21 014 011 134 ½27 022 030 025 023 64.0 67.5 
30Soni, Aahan 0SA2.5½28 129 021 125 52.0 55.0 
31Chen,Adam (W)0SA1.0014 010 125 019 52.0 54.0 
32De Oliveira Lacerda,Isabela(W)0SA1.007 011 027 136 025 49.0 51.0 
33Schrapel,Emilio (W)0AUS1.0019 022 015 035 1 BYE48.5 50.5 
34Kiiushanthan,Shanthosh (W)0SA1.0136 028 029 021 47.0 49.0 
35Jiang,Emma (W)0SA1.0012 026 028 133 46.5 48.5 
36Kovesy,Tyler (W)0SA1.009 024 023 032 034 027 1 BYE46.0 48.0 

Generated by Vega 
(Arbiter/Club : South Australian Chess Association – AUS)

PlayersPairingsStandingsTablesReports

2023 SA U12 Girls Championship

Cross Table at round 6

PosTNAMERtgFedPts123456Buc1 BucT 
1Chen,Cindy 880SA5.519 14 12 ½3 15 18 21.5 25.0 
2Baryshnikova,Miroslava 537SA5.017 114 01 119 111 13 20.0 22.0 
3Chen,Charlotte 762SA4.5112 119 18 ½1 16 02 21.0 23.0 
4Harrigan,Sofia 310SA4.5117 01 120 113 ½8 19 18.0 20.5 
5Kalra,Kritika 435SA4.0116 115 16 08 01 111 19.0 22.0 
6Kamble,Sharvi 703SA4.0123 113 05 110 03 112 18.0 20.0 
7Hogan-Doran,Molly 0AUS4.002 09 124 114 121 117 16.5 18.0 
8Zuo,Emma 440SA3.5111 122 03 15 ½4 01 21.5 23.0 
9Du,Macy 375SA3.501 17 ½12 116 119 04 20.0 22.0 
10Doan,Sofia 146SA3.5013 125 115 06 ½17 118 15.0 16.0 
11Wang,Angela 162SA3.008 116 114 121 02 05 18.5 21.0 
12Evans,Grace 0AUS3.003 124 ½9 ½18 113 06 17.5 19.0 
13Nayak,Shivani 0AUS3.0110 06 125 04 012 121 17.5 18.5 
14Robertson,Sophie 0SA3.0118 02 011 07 123 124 16.5 18.0 
15Xiao,Hannah 0SA3.0124 05 010 120 018 119 14.5 16.0 
16Lacerda,Isabela 0AUS3.005 011 131 09 120 122 14.5 14.5 
17Liu,Zimeng 0SA2.504 018 123 122 ½10 07 16.5 18.0 
18Cheng,Helen 0AUS2.5014 117 021 ½12 115 010 15.0 17.5 
19Cheng,Colette 0SA2.0131 03 122 02 09 015 17.5 17.5 
20Patni,Sarah 0AUS2.0123 04 015 016 131 16.0 16.0 
21Nicolopoulos,Stavroula 0AUS2.0131 118 011 07 013 16.0 16.0 
22Zhou,Alice 0SA2.01 BYE08 019 017 125 016 13.5 14.5 
23Gray,Lucia 0SA2.006 020 017 131 014 125 13.0 13.0 
24Xiao,Angela 0SA1.5015 012 07 ½25 131 014 14.0 14.0 
25Childs,Vivienne 0AUS0.5010 013 ½24 022 023 13.5 15.0 
26Cotton,Sally (W)0AUS0.012.5 13.5 
27Dabi,Naina (W)0AUS0.012.5 13.5 
28Huo,Jiaxi (W)0AUS0.012.5 13.5 
29Lin,Grace (W)0AUS0.012.5 13.5 
30Nayak,Ishani (W)0AUS0.012.5 13.5 
31O’Connor, Penny 0AUS0.0019 021 016 023 024 020 12.0 13.5 

Generated by Vega 
(Arbiter/Club : South Australian Chess Association – AUS)

PlayersPairingsStandingsTablesReports

2023 July Junior – Wednesday

Cross Table at round 9

PosTNAMERtgFedPts123456789Buc1 BucT 
1Nagpal,Kavish 737SA8.5127 115 13 121 113 15 ½2 14 18 47.5 51.5 
2Pederi,Liam Joseph 0SA7.5139 03 124 115 122 114 ½1 15 111 46.0 49.0 
3Murawala,Nathan 433SA7.0137 12 01 126 ½21 110 16 19 ½7 48.0 51.0 
4Koottanjal,Abel 740SA6.5126 123 19 ½10 06 113 121 01 116 45.0 49.0 
5Edgecombe,Owen 0sa6.017 06 18 19 116 01 113 02 118 50.0 55.0 
6Shah,Neal 488SA6.0119 15 114 013 14 118 03 08 120 46.5 51.5 
7Chen,Jacky 594SA6.005 119 013 137 124 117 ½11 121 ½3 42.5 45.5 
8Medwell,Thomas 362SA6.0135 014 05 131 127 126 118 16 01 42.5 45.5 
9Chen,Laurence 458SA6.0136 133 04 05 112 128 114 03 113 42.0 45.0 
10Zuo,Emma 440SA5.5129 112 122 ½4 018 03 123 011 124 43.0 47.0 
11Yue,Johnny 131SA5.5014 129 134 022 115 116 ½7 110 02 42.5 46.0 
12Medlock,Isaac 0SA5.5116 010 ½23 132 09 125 017 122 121 39.5 43.0 
13Wiltshire,Joel 0SA5.0138 117 17 16 01 04 05 115 09 49.0 52.0 
14Vijayakumar,Shubhan 0SA5.0111 18 06 117 123 02 09 016 128 45.5 49.5 
15Shah,Diyaan 183SA5.0141 01 133 02 011 129 119 013 130 42.5 45.5 
16Olsen,Mitchell 403SA5.0012 136 127 130 05 011 126 114 04 40.5 43.5 
17Fei,Patrick 330SA5.0131 013 137 014 119 07 112 020 126 40.5 43.5 
18Chen,Max 506SA5.0132 140 021 128 110 06 08 130 05 39.5 42.5 
19Hanjrah,Anhad 0SA5.006 07 143 120 017 135 015 139 127 38.0 39.0 
20Guo,George 338SA5.0129 019 143 127 128 117 06 37.5 38.5 
21Yu,Julian 363SA4.5143 130 118 01 ½3 122 04 07 012 47.0 48.0 
22Joshi,Hemil 595SA4.5144 128 010 111 02 021 ½24 012 132 40.5 41.5 
23Kerrigan,Arthur 191SA4.5134 04 ½12 125 014 132 010 024 138 38.5 41.5 
24Zuo,Ella 133SA4.5030 143 02 135 07 137 ½22 123 010 38.0 39.0 
25Surana,Harshil 0AUS4.5028 ½32 138 023 141 012 034 133 136 30.0 33.0 
26Covark,Audrey 0SA4.004 131 142 03 140 08 016 129 017 40.5 42.0 
27Duckworth,Harrison 0SA4.001 141 016 142 08 020 135 138 019 39.5 41.0 
28Wang,Angela 162SA4.0125 022 135 018 130 09 020 134 014 38.5 41.5 
29Lim,Joshua 0SA4.0010 011 020 138 133 015 140 026 134 35.5 38.5 
30Ung,Harry 0SA4.0124 021 140 016 028 136 132 018 015 34.5 37.5 
31Pearce,Ricky 0SA4.0017 026 144 08 036 038 143 141 135 28.0 29.0 
32Errington,Ava 0SA3.5018 ½25 139 012 134 023 030 140 022 34.5 37.5 
33Panampilly,Vihaan 0AUS3.51 BYE09 015 ½40 029 034 141 025 139 33.0 36.0 
34Ranathunga,Dilini 0SA3.5023 144 011 ½36 032 133 125 028 029 32.0 33.0 
35Moore,Edward 0SA3.008 138 028 024 139 019 027 144 031 33.5 34.5 
36Lee,Junseo Brian 0SA3.009 016 ½41 ½34 131 030 039 137 025 33.0 36.0 
37Liu,Zimeng 0SA3.003 139 017 07 142 024 038 036 143 33.0 34.0 
38Covark,Angus 0SA3.0013 035 025 029 144 131 137 027 023 32.0 33.0 
39Yan,Thomas 201SA3.002 037 032 143 035 142 136 019 033 29.5 30.5 
40Cai,Scott 0AUS3.0142 018 030 ½33 026 ½41 029 032 144 28.0 29.0 
41Shaikh,Haniya 0SA3.0015 027 ½36 144 025 ½40 033 031 142 28.0 29.0 
42Wang,Ethan 0SA2.0040 1 BYE026 027 037 039 144 043 041 24.5 25.5 
43Mehta,Yajat 0AUS1.0021 024 019 039 020 044 031 142 037 31.5 32.5 
44Duckworth,Teddy 0SA1.0022 034 031 041 038 143 042 035 040 25.5 26.5 
45Withdrawn (W)0SA0.026.0 27.0 

Generated by Vega 
(Arbiter/Club : South Australian Chess Association – AUS)

PlayersPairingsStandingsTablesReports

2023 July Junior – Thursday

Cross Table at round 9

PosTNAMERtgFedPts123456789Buc1 BucT 
1Nagpal,Kavish 737SA8.5131 132 112 111 17 ½3 14 12 18 48.0 52.0 
2Vanderbom,Asher 0AUS7.0143 ½6 151 ½12 111 17 15 01 114 48.0 51.0 
3Chen,Max 506SA7.0½26 130 138 114 15 ½1 117 118 04 46.5 50.0 
4Chen,Jacky 594SA7.0121 133 011 139 125 119 01 117 13 44.5 48.0 
5Koottanjal,Abel 740SA6.5142 128 ½14 127 03 115 02 113 120 44.5 47.5 
6Medwell,Thomas 362SA6.5152 ½2 027 138 015 126 125 116 111 40.0 41.0 
7Joshi,Hemil 595SA6.0110 123 116 118 01 02 113 08 124 48.0 52.5 
8Pederi,Liam Joseph 0SA6.0120 011 037 121 133 123 116 17 01 43.5 47.0 
9Chen,Laurence 458SA6.0½38 126 018 015 148 127 128 ½11 117 38.0 40.5 
10Edgecombe,Owen 0sa6.007 146 134 151 030 020 136 122 119 37.5 40.5 
11Murawala,Nathan 433SA5.5144 18 14 01 02 137 120 ½9 06 49.5 52.5 
12Zuo,Emma 440SA5.5139 125 01 ½2 127 013 115 014 118 46.0 49.5 
13Medlock,Isaac 0SA5.5016 ½15 155 126 114 112 07 05 125 43.0 46.0 
14Shah,Neal 488SA5.5154 137 ½5 03 013 138 130 112 02 43.0 43.5 
15Zuo,Ella 133SA5.5025 ½13 141 19 16 05 012 139 126 42.5 46.0 
16Olsen,Mitchell 403SA5.0113 119 07 025 122 143 08 06 131 42.5 45.5 
17Ung,Harry 0SA5.0037 121 149 128 118 130 03 04 09 42.5 45.0 
18Yu,Julian 363SA5.0140 134 19 07 017 139 119 03 012 42.0 45.0 
19Vijayakumar,Shubhan 0SA5.0122 016 142 132 137 04 018 128 010 40.0 43.0 
20Fei,Patrick 330SA5.008 155 144 037 145 110 011 130 05 38.0 41.0 
21Errington,Ava 0SA5.004 017 153 08 029 142 135 133 136 38.0 41.0 
22Vuong,Phong 100SA5.0019 040 124 134 016 135 145 010 132 36.5 39.5 
23Shah,Diyaan 183SA5.0146 07 025 140 135 08 031 134 130 36.0 39.0 
24Ranathunga,Dilini 0SA5.0032 042 022 152 144 148 143 131 07 30.5 31.5 
25Surana,Harshil 0AUS4.5115 012 123 116 04 ½28 06 137 013 44.0 47.5 
26Hanjrah,Anhad 0SA4.5½3 09 136 013 146 06 134 141 015 42.0 45.0 
27Sinha,Shaurya 0SA4.5136 ½51 16 05 012 09 041 146 137 39.5 42.5 
28Guo,George 338SA4.5129 05 140 017 131 ½25 09 019 139 39.0 42.0 
29Pearce,Ricky 0SA4.5028 148 033 031 121 036 144 ½38 141 31.5 34.0 
30Wiltshire,Joel 0SA4.0149 03 131 133 110 017 014 020 023 41.5 44.0 
31Duckworth,Harrison 0SA4.001 153 030 129 028 150 123 024 016 40.0 43.0 
32Yan,Thomas 201SA4.0124 01 145 019 039 034 138 143 022 37.5 40.5 
33Kerrigan,Arthur 191SA4.0153 04 129 030 08 045 140 021 144 36.0 39.0 
34Zhu,Brian 0SA4.0148 018 010 022 142 132 026 023 145 35.0 37.5 
35Mehta,Yajat 0SA4.0154 039 142 023 022 021 147 143 34.5 35.0 
36Wang,Angela 162SA4.0027 044 026 153 140 129 010 145 021 33.5 36.5 
37Yue,Johnny 131SA3.5117 014 18 120 019 011 ½39 025 027 41.0 44.5 
38Lee,Junseo Brian 0SA3.5½9 141 03 06 149 014 032 ½29 ½40 40.0 42.5 
39Lim,Joshua 0SA3.5012 150 135 04 132 018 ½37 015 028 39.5 43.0 
40Ooi,Alexander 0SA3.5018 122 028 023 036 154 033 150 ½38 33.0 33.5 
41Solanki,Jai 132SA3.5½55 038 015 050 152 146 127 026 029 32.0 33.0 
42Cheng,Helen 0SA3.005 124 019 035 034 021 046 152 148 35.5 36.5 
43Loi,Parker 100SA3.002 045 152 144 150 016 024 032 035 35.0 36.0 
44Liu,Zimeng 0SA3.0011 136 020 043 024 149 029 148 033 33.5 36.0 
45Moore,Edward 0SA3.0051 143 032 149 020 133 022 036 034 33.0 35.5 
46Shaikh,Haniya 0SA3.0023 010 ½48 155 026 041 142 027 ½49 31.5 34.0 
47Kovesy,Tyler 0SA3.0152 149 035 154 28.0 28.5 
48Cheng,Colette 0SA2.5034 029 ½46 154 09 024 150 044 042 32.0 32.5 
49Cai,Scott 0SA2.5030 152 017 045 038 044 047 154 ½46 28.5 29.0 
50Jiang, Emma (W)0SA2.0039 154 141 043 031 048 040 28.0 28.5 
51Toppila,Elias (W)399SA1.5145 ½27 02 010 35.5 38.0 
52Patel,Krishil 0SA1.506 049 043 024 041 047 ½54 042 1 BYE29.5 30.0 
53Robertson,Sophie (W)0SA1.0033 031 021 036 154 28.0 28.5 
54Kiiushanthan,Vickshen 0SA0.5014 035 050 048 053 040 ½52 049 047 30.0 31.0 
55Toppila,Evan (W)0SA0.5½41 020 013 046 28.0 29.5 

Generated by Vega 
(Arbiter/Club : South Australian Chess Association – AUS)

PlayersPairingsStandingsTablesReports

2023 July Junior – Friday

Cross Table at round 7

PosTNAMERtgFedPts1234567Buc1 BucT 
1Koottanjal,Abel 740SA6.0148 127 114 06 17 15 14 27.0 27.0 
2Chen,Max 506SA6.0134 123 04 120 122 114 15 24.5 27.0 
3Murawala,Nathan 433SA5.5144 04 ½21 117 18 113 19 27.0 28.5 
4Pederi,Liam Joseph 0SA5.0124 13 12 013 111 16 01 31.5 35.0 
5Nagpal,Kavish 737SA5.0125 117 18 115 16 01 02 30.0 33.5 
6Chen,Jacky 594SA5.0138 120 118 11 05 04 114 27.5 29.5 
7Olsen,Mitchell 403SA5.0012 131 135 118 01 120 115 25.0 27.5 
8Chen,Laurence 458SA5.0142 121 05 123 03 122 116 25.0 27.0 
9Sinha,Shaurya 0SA5.0020 138 117 139 115 112 03 25.0 27.0 
10Guo,George 338SA5.0141 022 130 011 129 126 124 20.5 22.5 
11Joshi,Hemil 595SA4.5021 140 128 110 04 ½16 123 24.5 27.5 
12Medlock,Isaac 0SA4.517 014 127 121 ½16 09 128 24.5 27.5 
13Ung,Harry 0SA4.5129 139 ½26 14 014 03 121 24.5 27.5 
14Zuo,Emma 440SA4.0131 112 01 126 113 02 06 29.0 32.0 
15Shah,Neal 488SA4.0136 135 122 05 09 127 07 24.0 26.5 
16Yu,Julian 363SA4.0143 018 129 136 ½12 ½11 08 23.5 25.5 
17Fei,Patrick 330SA4.0146 05 09 03 141 134 132 23.5 25.5 
18Vijayakumar,Shubhan 0SA4.0128 116 06 07 020 138 126 23.5 25.5 
19Zhu,Brian 0SA4.0147 026 020 038 143 130 127 17.0 19.0 
20Kerrigan,Arthur 191SA3.519 06 119 02 118 07 ½22 29.0 32.5 
21Edgecombe,Owen 0SA3.5111 08 ½3 012 137 125 013 27.5 30.0 
22Wiltshire,Joel 0SA3.5130 110 015 124 02 08 ½20 27.0 30.0 
23Shah,Diyaan 183SA3.5132 02 133 08 136 ½24 011 25.0 27.5 
24Medwell,Thomas 362SA3.504 144 146 022 128 ½23 010 22.5 24.0 
25Duckworth,Harrison 0SA3.505 046 ½44 132 131 021 138 19.0 20.5 
26Wang,Angela 162SA3.0½40 119 ½13 014 134 010 018 25.0 27.5 
27Yan,Thomas 201SA3.0133 01 012 147 138 015 019 24.0 26.0 
28Yue,Johnny 131SA3.0018 143 011 133 024 136 012 22.0 24.0 
29Solanki,Jai 132SA3.0013 145 016 146 010 032 135 21.5 23.0 
30Asikas,Alexander 0SA3.0022 141 010 040 135 019 142 20.5 22.5 
31Lim,Joshua 0SA3.0014 07 141 ½35 025 137 ½34 20.0 22.0 
32Surana,Harshil 0AUS3.0023 034 142 025 145 129 017 18.5 20.0 
33Shaikh,Haniya 0SA3.0027 148 023 028 044 145 141 14.5 14.5 
34Hanjrah,Anhad 0SA2.502 132 039 143 026 017 ½31 22.5 24.5 
35Zuo,Ella 133SA2.5137 015 07 ½31 030 144 029 20.5 22.0 
36Lee,Junseo Brian 0SA2.5015 142 137 016 023 028 ½45 19.0 20.5 
37Trivedi,Sparsh 0SA2.5035 ½47 036 144 021 031 148 15.5 15.5 
38Errington,Ava 0SA2.006 09 145 119 027 018 025 24.5 26.0 
39Toppila,Elias 399SA2.0145 013 134 09 22.5 24.0 
40Toppila,Evan 0SA2.0½26 011 ½47 130 21.0 23.5 
41Ranathunga,Dilini 0SA2.0010 030 031 142 017 148 033 20.0 20.0 
42Kovesy,Tyler 0SA2.008 036 032 041 148 143 030 17.5 17.5 
43Pearce,Ricky 0SA2.0016 028 148 034 019 042 144 17.0 17.0 
44Liu,Zimeng 0SA1.503 024 ½25 037 133 035 043 20.5 22.5 
45Mehta,Yajat 0SA1.5039 029 038 148 032 033 ½36 17.0 17.0 
46Sahani,Yuvan 0SA1.0017 125 024 029 19.5 21.5 
47Jiang, Emma 0SA1.0019 ½37 ½40 027 18.5 20.5 
48Cai,Scott 0SA0.001 033 043 045 042 041 037 17.5 19.0 

Generated by Vega 
(Arbiter/Club : South Australian Chess Association – AUS)

The City of Adelaide Junior Championships – April 2023

The City of Adelaide Championships took place at the Chess Centre from the 19th – 21st April and attracted about 100 students overall – it was great fun and very busy! The numbers were amazing and reflects the huge interest there is in chess at the moment.

The City of Adelaide Under 21 Championship was won by Ethan Retnaraja with 5.5/6 ahead of Alistair Maria on 4.5 and tying for third were Tim Gibbons and Charles Newbold on 4. The scoretable is given below and remember when you look at the pairings and results, the first number is with 1 for a win, 0 for a loss or 1/2 for a draw.

City Of Adelaide U21

Cross Table at round 6

PosTNAMERtgFedPts123456Buc1 BucT 
1Retnaraja,Ethan 1785SA5.5½11 16 13 17 12 18 18.0 20.5 
2Maria,Alistair 1541SA4.5114 18 15 14 01 ½3 20.0 22.0 
3Gibbons,Timothy 1139SA4.0115 ½4 01 113 15 ½2 19.5 21.5 
4Newbold,Charles 1391SA4.0113 ½3 111 02 ½7 19 17.0 19.0 
5Horlin-Smith,Alexander 969SA3.5110 19 02 ½6 03 112 17.5 20.0 
6Georgitsis,Xavier 1365SA3.5½12 01 115 ½5 ½9 17 17.5 19.5 
7Jindal,Tarush 0AUS3.0½9 112 18 01 ½4 06 19.0 21.5 
8Dundas,Callum 1209SA3.0116 02 07 110 114 01 17.5 18.0 
9Fenton,Oliver 1061SA3.0½7 05 116 111 ½6 04 16.5 17.0 
10Oakes,Alexander 0SA3.005 1 BYE013 08 116 115 12.5 13.0 
11Signoriello,Sam 0SA2.5½1 114 04 09 012 116 17.0 17.5 
12Smith,Sam 484SA2.5½6 07 014 116 111 05 14.5 15.0 
13Woolcock,Ben 716SA2.004 ½ BYE110 03 015 ½14 15.0 17.0 
14Lavrentiadis,Gabriel 896SA2.002 011 112 ½15 08 ½13 14.5 16.5 
15Horwood, Kit 0AUS2.003 ½16 The Under 06 ½14 113 010 14.0 14.5 
16Cree,James 0SA0.508 ½15 09 012 010 011 13.5 15.5 

The City of Adelaide Under 15 Championship had 30 players and they played 4 games a day over 3 days. The winner, undefeated, was the brilliant Athena-Malar Retnaraja with a score of 12/12. 

The Under 15: 1st Athena Retnaraja, =2nd Aishwarya Srikanth and Charles Tang – Recognition Prize: William Leske

The Under 14: 1st Clynton Vuong, Equal 2nd Jayden Yue, Isaac Schiavone, Achyut Chopra and Tony Xiang 

The Under 13: 1st Manav Karthikeyan, =2nd Amelia Cirami and Mehrad Rezaee Yousefi

City Of Adelaide U15

Cross Table at round 12

PosTNAMERtgFedPts123456789101112Buc1 BucT 
1Retnaraja,Athena-Malar 1579SA12.0113 18 17 12 14 16 13 111 15 114 115 112 75.0 80.0 
2Vuong,Clynton 924SA9.5117 15 13 01 16 ½14 17 14 113 18 ½12 ½9 78.0 82.5 
3Leske,William 1002SA8.0128 16 02 04 118 18 01 05 115 111 113 114 74.5 75.0 
4Karthikeyan,Manav 987SA7.5122 123 ½11 13 01 07 113 02 112 16 18 05 81.0 86.0 
5Srikanth,Aishwarya 893SA7.0129 02 19 123 07 011 112 13 01 013 16 14 79.5 84.5 
6Tang,Charles 693SA7.0112 03 121 117 02 01 110 19 111 04 05 113 78.0 82.5 
7Yue,Jayden (W)971SA6.0118 19 01 111 15 14 02 18 84.5 88.5 
8Schiavone,Isaac 713SA6.0121 01 112 022 111 03 123 07 110 02 04 115 79.5 84.5 
9Chopra,Achyut 0SA6.0110 07 05 ½21 014 125 118 06 016 117 119 ½2 71.0 75.0 
10Xiang,Tony 0SA6.009 118 017 128 ½13 ½23 06 114 08 015 111 124 55.5 56.0 
11Cirami,Amelia 778SA5.5115 130 ½4 07 08 15 114 01 06 03 010 119 77.5 82.5 
12Tully,Thomas 0SA5.506 113 08 018 127 115 05 123 04 116 ½2 01 77.5 81.5 
13Joshi,Dwij 0SA5.501 012 128 130 ½10 117 04 121 02 15 03 06 77.5 78.0 
14Thomas,Nomiki 422SA5.5023 022 129 115 19 ½2 011 010 119 01 116 03 76.5 81.5 
15Rezaee Yousefi,Mehrad 0SA5.0011 124 023 014 121 012 116 117 03 110 01 08 70.5 72.0 
16Liu,Darren 0SA5.0128 119 015 124 19 012 014 118 56.0 56.5 
17Rezaee Yousefi,Arad 0SA4.502 128 110 06 ½23 013 021 015 118 09 020 126 67.5 68.0 
18Nair,Krishen 0SA4.007 010 124 112 03 021 09 127 017 019 128 016 63.5 64.0 
19Chen,Bryce 362SA4.0124 016 125 1 BYE014 118 09 011 60.5 62.0 
20Raftopoulos,Leo 900VIC4.0126 124 117 128 50.0 50.5 
21Singh,Udhav (W)0SA3.508 129 06 ½9 015 118 117 013 60.0 64.0 
22Morris,Will (W)0SA3.004 114 130 18 66.0 70.0 
23Gerecke,Carter (W)0SA3.0114 04 115 05 ½17 ½10 08 012 62.0 66.0 
24Byka,Raghu 0SA2.0030 015 018 029 019 027 1 BYE016 128 020 026 010 60.0 60.5 
25Vu,Khoi (W)0SA2.01 BYE09 019 128 53.0 53.5 
26Hill,Tom 0AUS2.0020 128 124 017 52.0 52.5 
27Khang,Vu (W)0AUS2.0012 124 128 018 49.0 49.5 
28Bayat,Artin 0SA1.003 017 013 010 016 1 BYE027 025 024 026 018 020 63.5 65.0 
29Hawkins,Sam (W)0SA1.005 021 014 124 48.0 49.5 
30Wickramasinghe,Omesh (W)0SA1.0124 011 022 013 48.0 49.5 
31Blank (W)0SA0.044.0 45.0 

The City of Adelaide Under 12 Championship was also a 12 round Rapid Tournament and this too was taken out by a girl Cindy Chen who also won the Australian Girls U10 Championship in January. 

Under 12: 1st Cindy Chen, 2nd Oliver Cirami, =3rd David Shao & Dewmi Liyanage

Under 11: 1st Ashmit Dileesh, =2nd Anesh Saravanan & Shlok Shah

City Of Adelaide U12

Cross Table at round 12

PosTNAMERtgFedPts123456789101112Buc1 BucT 
1Chen,Cindy 703SA10.5125 15 ½3 18 12 112 14 ½13 ½6 17 19 110 81.0 85.5 
2Dileesh,Ashmit 942SA9.5124 119 18 16 01 ½13 13 15 14 112 115 07 80.0 84.5 
3Cirami,Oliver 784SA8.0127 115 ½1 112 ½6 04 02 19 ½19 15 ½7 113 81.5 85.0 
4Shao,David 0SA7.517 08 123 121 114 13 01 16 02 113 ½12 05 82.0 86.5 
5Liyanage,Dewmi 933SA7.5111 01 013 116 123 114 112 02 ½10 03 118 14 80.5 85.0 
6Saravanan,Anesh 866SA7.5126 118 114 02 ½3 119 ½13 04 ½1 111 010 112 80.0 85.0 
7Shah,Shlok 632SA7.504 133 127 117 012 09 116 120 111 01 ½3 12 76.5 79.5 
8Nagpal,Kavish 728SA7.0120 14 02 01 117 ½11 ½10 012 114 015 122 119 76.5 81.5 
9Caruso,Connor 842SA7.0121 123 012 115 013 17 011 03 116 114 01 117 75.5 80.0 
10Tran,Quan 703SA7.0015 1 BYE116 013 ½20 ½23 ½8 121 ½5 119 16 01 71.5 76.0 
11Errington,Grace 499SA7.005 120 124 014 122 ½8 19 ½19 07 06 116 115 70.5 75.0 
12Parikh,Pradyun 747SA6.5133 116 19 03 17 01 05 18 113 02 ½4 06 84.5 87.5 
13Chen,Charlotte 616SA6.5031 122 15 110 19 ½2 ½6 ½1 012 04 119 03 82.0 87.0 
14Kamble,Sharvi 722SA6.5122 131 06 111 04 05 ½17 127 08 09 121 123 70.0 73.5 
15Chen,Jacky 527SA6.0110 03 131 09 019 016 124 117 127 18 02 011 73.0 76.5 
16Pan,William 529SA6.0117 012 010 05 132 115 07 118 09 127 011 122 68.5 69.5 
17Tran,Hai 415SA6.0016 126 118 07 08 124 ½14 015 ½21 125 120 09 65.5 70.0 
18Sam,Joshua 575SA6.0132 06 017 019 ½27 ½22 133 016 128 121 05 120 57.5 58.5 
19Chen,Lucas 439SA5.5½28 02 125 118 115 06 120 ½11 ½3 010 013 08 73.5 77.0 
20Kalra,Kritika 0SA5.008 011 126 124 ½10 121 019 07 125 ½22 017 018 65.0 69.5 
21Byka,Lohit 0SA5.009 ½25 128 04 133 020 122 010 ½17 018 014 124 62.0 65.0 
22Murawala,Nathan 0SA5.0014 013 133 127 011 ½18 021 123 126 ½20 08 016 62.0 65.0 
23Filippou,Nicholas 586SA5.0129 09 04 132 05 ½10 027 022 133 ½24 125 014 61.0 62.0 
24Baryshnikova,Miroslava 721SA4.502 128 011 020 125 017 015 026 132 ½23 127 021 59.5 60.5 
25Ren,Hugo 0SA4.501 ½21 019 126 024 027 128 132 020 017 023 130 59.5 60.5 
26Clarke,Samuel (W)0SA4.006 017 020 025 128 033 132 124 022 129 56.0 57.0 
27Covark,Mikey 0SA3.503 132 07 022 ½18 125 123 014 015 016 024 028 62.0 63.0 
28Doan,Sofia 191SA3.5½19 024 021 031 026 132 025 133 018 030 029 127 56.0 57.0 
29Vijayakumar,Shubhan 0SA2.5023 ½30 026 128 132 53.0 54.0 
30Wiltshire,Joel 0SA2.5½29 128 132 025 52.5 53.5 
31Uzman,Yusuf (W)0SA2.0113 014 015 128 57.5 60.5 
32Zhang,Fengshun 0SA2.0018 027 1 BYE023 016 028 026 025 024 1 BYE030 029 55.0 57.0 
33Gerecke,Ashton (W)0SA2.0012 07 022 1 BYE021 126 018 028 023 54.5 57.5 
34Parikh,Neil (W)0SA0.044.0 45.0 

The City of Adelaide Under 10 Championship consisted of 3 one-day tournaments and the winners were decided by the overall score over the 3 days.

The overall winners were:

Under 10 – 1st Jude Errington, @nd Hemil Hoshi and =3rd Nason Guo and Ivan Leong

Under 9 – 1st Thomas Wareing, 2nd Friday Vaghela, 3rd Emma Zuo

under 8 – =1st Laurence Chen and George Guo and 3rd Macy Du

Under 7 – 1st Arthur Kerrigan, 2nd Ella Zuo and 3rd Ricky Pearce

City Of Adelaide U10 Wednesday

Cross Table at round 8

PosTNAMERtgFedPts12345678Buc1 BucT 
1Errington,Jude 742SA7.5111 ½4 18 12 16 13 112 15 38.5 43.0 
2Leong,Ivan 0SA7.0114 115 17 01 15 110 16 18 36.5 40.5 
3Wareing,Thomas 510SA6.0126 113 010 118 119 01 19 16 35.0 37.5 
4Guo,Nason 260SA5.5123 ½1 122 07 09 114 113 112 34.0 37.0 
5Joshi,Hemil 486SA5.009 112 125 111 02 117 110 01 38.0 41.5 
6Vaghela,Hriday 473SA5.0130 124 118 110 01 19 02 03 38.0 40.0 
7Chen,Max 439SA5.0128 19 02 14 010 111 08 116 36.5 39.5 
8Chen,Laurence 406SA5.0131 ½22 01 ½13 118 116 17 02 35.0 37.0 
9Feng,Anthony 0SA5.015 07 127 115 14 06 03 117 34.5 37.0 
10Zuo,Emma 386SA5.0132 133 13 06 17 02 05 120 33.0 34.5 
11Guo,George 164SA5.001 121 120 05 124 07 119 123 32.0 35.5 
12Shaik,Ibrahim 0SA4.5½16 05 126 122 114 119 01 04 33.0 35.5 
13Mai,Terrence 202SA4.5125 03 014 ½8 129 115 04 128 31.0 33.5 
14Parikh,Neil 0SA4.002 131 113 ½16 012 04 129 ½15 32.0 34.0 
15Wang,Andrew 308SA4.0121 02 124 09 ½23 013 122 ½14 31.0 34.0 
16Singla,Lakshya 334SA4.0½12 017 129 ½14 121 08 123 07 29.5 32.0 
17Rogers-Kang,Charles 371SA4.0024 116 123 019 120 05 118 09 29.0 32.5 
18Fei,Patrick 262SA4.0129 127 06 03 08 128 017 126 28.0 30.5 
19Kerrigan,Arthur 167SA4.0022 132 133 117 03 012 011 127 26.5 28.0 
20Du,Macy 372SA4.0027 1 BYE011 128 017 126 121 010 26.0 28.5 
21Solanki,Jai 0SA4.0015 011 1 BYE127 016 132 020 131 23.5 25.0 
22Zuo,Ella 0SA3.5119 ½8 04 012 025 130 015 1 BYE29.0 31.0 
23Yan,Thomas 0SA3.504 128 017 133 ½15 125 016 011 29.0 30.5 
24Shah,Diyaan 0SA3.5117 06 015 ½25 011 029 130 132 26.0 27.5 
25Yue,Johnny 0AUS3.5013 130 05 ½24 122 023 026 129 24.5 26.5 
26Errington,Ava 0SA3.003 ½29 012 ½31 133 020 125 018 26.5 28.5 
27Yang,Yafan 0AUS3.0120 018 09 021 028 1 BYE132 019 25.0 26.5 
28Lee, Junseo Brian 0SA3.007 023 132 020 127 018 133 013 24.5 26.0 
29Wang,Angela 0SA2.5018 ½26 016 130 013 124 014 025 26.0 28.0 
30Lau,Terrance 0SA2.506 025 ½31 029 1 BYE022 024 133 21.5 23.0 
31Liang,Carlos 0AUS2.508 014 ½30 ½26 032 ½33 1 BYE021 20.5 22.0 
32Pearce,Ricky 0AUS2.0010 019 028 1 BYE131 021 027 024 23.5 25.5 
33Brock,Jeter 0AUS1.51 BYE010 019 023 026 ½31 028 030 24.5 26.5 

Generated by Vega 
(Arbiter/Club : South Australian Chess Association – AUS)

City Of Adelaide U10 Thursday

Cross Table at round 10

PosTNAMERtgFedPts12345678910Buc1 BucT 
1Joshi,Hemil 486SA9.0132 122 03 114 113 12 14 18 16 17 55.5 56.5 
2Errington,Jude 742SA8.5½15 16 131 15 13 01 17 120 19 111 57.0 61.5 
3Chen,Max 439SA8.0130 120 11 127 02 18 116 111 14 05 57.5 61.5 
4Leong,Ivan 0SA6.509 ½7 115 131 117 15 01 113 03 112 56.0 60.5 
5Guo,Nason 260SA6.517 19 ½13 02 116 04 128 06 120 13 56.0 59.5 
6Zuo,Emma 386SA6.5129 02 118 016 130 ½17 112 15 01 114 53.5 57.0 
7Vaghela,Hriday 473SA6.005 ½4 133 126 111 ½13 02 116 110 01 55.5 56.5 
8Guo,George 164SA6.0134 010 122 120 121 03 113 01 012 115 51.5 55.0 
9Wareing,Thomas 510SA6.014 05 016 123 020 118 117 128 02 113 49.5 53.0 
10Wang,Andrew 308SA6.0121 18 027 017 012 130 129 115 07 120 46.5 50.0 
11Feng,Anthony 0SA5.5½31 115 114 013 07 123 121 03 117 02 51.5 55.0 
12Chen,Laurence 406SA5.5014 031 119 134 110 ½28 06 121 18 04 47.5 51.0 
13Mai,Terrence 202SA5.0124 128 ½5 111 01 ½7 08 04 118 09 54.5 58.0 
14Rogers-Kang,Charles 371SA5.0112 117 011 01 118 016 020 125 121 06 50.5 54.5 
15Singla,Lakshya 334SA5.0½2 011 04 125 ½31 129 122 010 116 08 50.0 53.5 
16Medwell,Thomas 338SA5.0028 132 19 16 05 114 03 07 015 123 50.0 51.0 
17Du,Macy 372SA5.0119 014 ½26 110 04 ½6 09 122 011 125 48.5 52.0 
18Shaik,Ibrahim 0SA5.0133 027 06 124 014 09 119 130 013 128 45.0 46.0 
19Shah,Diyaan 0SA5.0017 021 012 133 125 022 018 132 128 124 36.5 37.5 
20Parikh,Neil 0SA4.5125 03 124 08 19 ½21 114 02 05 010 54.5 58.5 
21Kerrigan,Arthur 167SA4.5010 119 134 128 08 ½20 011 012 014 129 44.5 48.0 
22Wang,Angela 0SA4.0123 01 08 030 132 119 015 017 024 133 42.5 43.5 
23Lau,Terrance 0SA4.0022 034 132 09 124 011 025 1 BYE126 016 38.5 39.5 
24Yan,Thomas 0SA4.0013 129 020 018 023 126 030 133 122 019 38.0 39.0 
25Zuo,Ella 0SA4.0020 030 129 015 019 133 123 014 132 017 36.5 37.5 
26Solanki,Jai 0SA4.0027 133 ½17 07 028 024 1 BYE½29 023 132 35.5 36.5 
27Fei,Patrick (W)262SA3.5126 118 110 03 ½ BYE52.5 56.0 
28Yue,Johnny 0AUS3.5116 013 130 021 126 ½12 05 09 019 018 46.5 50.0 
29Pearce,Ricky 0AUS3.506 024 025 132 134 015 010 ½26 133 021 38.0 39.0 
30Sanghvi,Avyaan (W)0AUS3.003 125 028 122 06 010 124 018 46.0 49.5 
31Toppila,Elias (W)311SA2.0½11 112 02 04 ½15 48.0 51.0 
32Vu,Lam 0AUS1.501 016 023 029 022 1 BYE½33 019 025 026 39.5 40.5 
33Errington,Ava 0SA1.5018 026 07 019 1 BYE025 ½32 024 029 022 37.5 38.5 
34Toppila,Evan (W)0SA1.008 123 021 012 029 36.0 38.0 
35Blank (W)0SA0.031.5 32.5 

City Of Adelaide U10 Friday

Cross Table at round 8

PosTNAMERtgFedPts12345678Buc1 BucT 
1Guo,Nason 260SA7.0139 13 12 116 15 04 16 19 38.5 42.0 
2Errington,Jude 742SA7.0132 114 01 110 119 117 14 17 35.5 38.5 
3Joshi,Hemil 486SA6.0141 01 123 128 118 06 117 14 32.5 34.0 
4Shah,Neal 350SA5.5½7 127 120 126 16 11 02 03 40.0 43.5 
5Vaghela,Hriday 473SA5.5140 110 119 ½6 01 114 07 112 36.5 38.0 
6Chen,Laurence 406SA5.5137 122 117 ½5 04 13 01 119 36.0 38.0 
7Du,Macy 372SA5.5½4 130 026 121 115 116 15 02 35.5 38.5 
8Leong,Ivan 0SA5.5016 ½21 127 113 026 111 128 114 31.0 34.0 
9Wareing,Thomas 510SA5.0015 026 140 123 122 110 118 01 33.0 34.5 
10Mai,Terrence 202SA5.0131 05 133 02 139 09 125 118 31.5 34.0 
11Parikh,Neil 0SA5.0018 135 012 130 124 08 120 116 29.5 32.0 
12Wang,Andrew 308SA5.0138 020 111 015 133 128 119 05 28.5 30.5 
13Guo,George 164SA5.0024 134 029 08 132 133 122 117 26.0 28.0 
14Fei,Patrick 262SA4.5133 02 122 129 ½ BYE05 121 08 34.0 36.5 
15Feng,Anthony 0SA4.519 016 130 112 07 018 124 ½21 31.5 34.5 
16Chen,Max 439SA4.018 115 124 01 017 07 123 011 35.5 39.0 
17Medwell,Thomas 338SA4.0125 129 06 124 116 02 03 013 35.5 38.5 
18Rogers-Kang,Charles 371SA4.0111 024 125 120 03 115 09 010 33.5 37.5 
19Zuo,Emma 386SA4.0134 123 05 131 02 120 012 06 33.0 35.0 
20Wang,Angela 0SA4.0128 112 04 018 125 019 011 129 30.5 33.5 
21Singla,Lakshya 334SA4.0022 ½8 136 07 129 127 014 ½15 30.5 33.0 
22Shaikh,Ibrahim 0SA4.0121 06 014 135 09 129 013 128 30.0 32.5 
23Pearce,Ricky 0AUS4.01 BYE019 03 09 135 130 016 127 29.0 31.5 
24Yan,Thomas 0SA4.0113 118 016 017 011 137 015 131 29.0 31.0 
25Shah,Diyaan 0SA4.0017 136 018 134 020 131 010 130 25.0 27.0 
26Toppila,Elias (W)311SA3.5½27 19 17 04 18 36.5 40.0 
27Solanki,Jai 0SA3.5½26 04 08 138 134 021 136 023 28.0 30.0 
28Kerrigan,Arthur 167SA3.0020 137 139 03 131 012 08 022 30.5 32.5 
29Zuo,Ella 0SA3.0136 017 113 014 021 022 133 020 28.0 30.5 
30Yue,Johnny 0AUS3.0135 07 015 011 138 023 132 025 28.0 30.0 
31Wan,Samuel 0AUS3.0010 1 BYE132 019 028 025 134 024 26.0 28.0 
32Errington,Ava 0SA3.002 138 031 039 013 140 030 136 25.5 27.0 
33Tan,Chang Yang 0AUS2.5014 140 010 141 012 013 029 ½34 26.0 27.5 
34Lin,Andrew 0AUS2.5019 013 1 BYE025 027 141 031 ½33 24.0 25.5 
35Covark,Angus 0AUS2.5030 011 137 022 023 036 140 ½38 22.0 23.5 
36Covark,Audrey 0AUS2.5029 025 021 140 ½37 135 027 032 22.0 23.5 
37Liant,Carlos 0AUS2.506 028 035 1 BYE½36 024 ½38 ½41 21.5 23.0 
38Tan,Chang Xhyua 0AUS2.5012 032 ½41 027 030 1 BYE½37 ½35 20.5 22.0 
39Toppila,Evan (W)0SA2.001 141 028 132 010 28.5 30.0 
40Karapandzic,Jack 0AUS2.005 033 09 036 141 032 035 1 BYE22.5 23.5 
41He,Charlie 0AUS2.003 039 ½38 033 040 034 1 BYE½37 19.5 20.5 
42Lau,Terrance (W)0SA0.021.0 22.0 
43Olsen,Mitchell (W)0SA0.021.0 22.0 

A big thank you to Dr Daniel Kerrigan, Evette Francis and Peter Serwan for all their help over the 3 days.

State Girls Day & Championship only 18th July; State U18-U12 Championships & July Junior 19th-21st July

Girls only 10th October; State U11-U7 Championships & October Junior 11-13th October

Inter-school Matches

Inter-school team matches will start on Thursday 4th May for Primary A Grade and some of the other Primary venues while most matches, including the Secondary will start on Friday 5th May – and they will be played fortnightly until mid-Term 3. The Primary Matches will start at 4pm while the sEcondary at 7pm.

OtherAdult/Junior events

Please check the following dates on the sachess.org.au website – they may change!

SA State Championships & Candidates for adults and advanced students 31st January – 28th March 

The West Torrens Chess Classic and Junior Tournaments 18th March

Inter-club matches (adults & juniors) 25th April – 11 rounds

City of Adelaide Championship 25th July – 19th September

Pennant Interclub Matches  26th September – 11 rounds

And for serious players there are many more events, like the Begonia Open in Ballarat, the Doeberl Cup in Canberra, the Checkmate Tournament and the Hosworth Labour Day weekender in Adelaide.