Updated May 1st, 2024
Important NEWS – Composite Teams & 4 players only in all teams this year!!
It was decided at the Annual General Meeting held on 7th March 2023 to permit COMPOSITE teams in the interschool competitions – this means that many players who were unable to play in the Matches because they could not find enough players in their school to make a team, will be able to send their name and details to us and we will make up teams for them to play in – the teams will play all the normal matches as if they were all at the one school but if they win their competition they will not win the title for that competition – that will go the first school team however they will get a special award to recognise their achievement.
To register to be part of a composite team, please email here
And a BIG change
It has also been decided that there will only be 4 players in each team in ALL Grades – that includes Primary A, Secondary Division 1 and Secondary Div 2. This will bring us into line with all the interstate school competitions and should mean that it will be easier to create teams in the Primary A Grade and the Secondary Competitions. Sincere apologies if this causes some angst over the next few weeks.
School Matches – start week 2, Term 2
Secondary – Div 1 played at the Chess Centre – 7 Friday nights – 4 nights in Term 2, 3 in term 3
Secondary – Div 2/3 is played at Prince Alfred College – Division 2 / Division 3: Thursday Term 2: May 9, 23, June 6, 20 T3: Aug 1, 15, 29 – 7pm start
Division 1 – Term 2: Term 2: May 10, 24, June 7, 21 T3: Aug 2, 16, 30 – 7pm start
Division 2 – Term 2: May 17, 31, June 14, 28, T3: August 9, 23, Sept 6 – 7pm start (7 nights – double rounds)
Division 3 – Term 2: May 10, 24, June 7, 21 T3: Aug 2, 16, 30 – 7pm start (7 nights – double rounds)
Division 2 / Division 3: PLAYED AT PAC Thursday Term 2: May 9, 23, June 6, 20 T3: Aug 1, 15, 29 – 7pm start
Primary – played at venues with matches on Fridays – 7 afternoons
Primary B &C –Term 2: May 10, 24, June 7, 21 T3: Aug 2, 16, 30 – 4pm start
Primary – played on Thursdays – 7 afternoons
Primary A, B & C – Thursday Term 2: May 9, 23, June 6, 20 T3: Aug 1, 15, 29 – 4pm start
Primary B & C Finals – Sept 13 – 4pm start
EK Shield (Combined A & B Finals) – Sept 20th – 4pm start
All Primary and Secondary teams have only 4 players in each team
The Primary B and C Grades and Secondary Div 3 only have 4 players per team.
Please note that the primary competitions at PAC will take place on Thursday afternoons, not Fridays, in Term 2 – starting on May 9th. This means that the Primary A Grade, and the primary B and C Competitions held there will take place on the Thursdays which may prove a benefit or an hindrance to some schools.
There has been such a huge interest in chess in the past couple of years we are pleased to announce that we again are offering a second venue for the Secondary Matches – Prince Alfred College – and this is on a Thursday night – the same dates as the Primary A Grade. It will be called the Div 2/Div 3 Competition and will have 4 players per team and at the end of the season, the Winning team will play a match against the Winning Div 2 team at the Chess Centre and the team that is at the top of the bottom half of the competition will have a match with the winning Div 3 team from the Chess Centre.
The fees to play in the inter-school matches for the year
Affiliation fee per school (no fee if new school) | $60 |
Secondary team (4 player teams) | $100 |
Primary A Grade team (4 player teams) | $70 |
Primary B or Primary C team (4 player teams) | $70 |
Please Registrations Now – the number of teams at each venue is limited so register soon:
Primary
A Grade
Prince Alfred College – Thursdays 4pm
No | Team Name |
---|---|
1 | St Andrew’s |
2 | EMPS Blue |
3 | EMPS Yellow |
4 | PAC A Red |
5 | PAC A White |
6 | St Peter’s A Blue |
7 | St Peter’s A White |
8 | Composite (EMPS & 1 other) |
St Peter’s A Grade – Friday 4pm
No | Team Name |
---|---|
1 | St Peter’s A Gold |
2 | St Peter’s A Silver |
3 | St Peter’s A Bronze (composite) |
4 | Scotch College |
5 | Linden Park White |
6 | Linden Park Maroon |
B Grade
Prince Alfred College- Thursdays 4pm
No | Team Name |
---|---|
1 | St Andrew’s Red |
2 | St Andrew’s Orange |
3 | Walkerville |
4 | PAC B Red |
5 | PAC B White |
6 | PAC B Gold |
7 | St Peter’s B Red |
8 | St Peter’s B Orange |
St Peter’s Prep – B Grade
No | Team Name |
---|---|
1 | St Peter’s B Yellow |
2 | St Peter’s B Green |
3 | St Peter’s B Indigo |
4 | Scotch B College |
5 | North Adelaide Red |
6 | Linden Park White |
7 | Linden Park Maroon |
8 | Linden Park Grey |
9 | Linden Park Gold |
10 | Linden Park Gold |
11 | Glen Osmond Blue |
12 | Wilderness |
C Grade
Fulham Gardens PS – Fridays 4pm
No | Team Name |
---|---|
1 | Fulham Garden PS |
2 | |
3 | |
4 | |
5 | |
6 | |
7 | |
8 |
PAC – Thursdays 4pm
No | Team Name |
---|---|
1 | EMPS Red |
2 | PAC C Red |
3 | PAC C White |
4 | PAC C Gold |
5 | Pulteney Yellow |
6 | Pulteney Green |
7 | Pulteney Blue |
8 | |
9 | St Peter’s Violet |
10 | St Peter’s Amber |
St Andrew’s School – Thursdays 4pm
No | Team Name |
---|---|
1 | St Paul’s Black |
2 | St Paul’s Gold |
3 | Rostrevor 1 |
4 | Rostrevor 2 |
5 | Rostrevor 3 |
6 | Rostrevor 4 |
7 | Walkerville PS |
8 | St Andrew’s Purple |
9 | St Andrew’s Blue |
10 | St Andrew’s Green |
11 | St Andrew’s Yellow |
12 | St Ignatius’ Gold |
13 | St Ignatius’ Silver |
14 | St Ignatius’ Bronze |
St Peter’s Prep Primary C
No | Team Name |
---|---|
1 | St Peter’s C Azure |
2 | St Peter’s C Crimson |
3 | Scotch C College |
4 | North Adelaide Blue |
5 | North Adelaide Green |
6 | North Adelaide Orange |
7 | North Adelaide White |
8 | Linden Park |
9 | Glen Osmond White |
10 | St Peter’s Scarlet |
11 | St Peter’s Bronze |
12 | St Peter’s Cobolt |
13 | St Peter’s Grey |
Seymour Junior School
No | Team Name |
---|---|
1 | Saints Blue |
2 | Saints White |
3 | Saints Yellow |
5 | Linden Park C White |
6 | Linden Park C Maroon |
7 | Linden Park C Grey |
8 | Linden Park C Gold |
9 | Pembroke Red |
10 | Pembroke Orange |
11 | Pembroke Yellow |
12 | Pembroke Green |
Walford School
No | Team Name |
---|---|
1 | SAC Purple (St Aloysius’) |
2 | SAC Black |
3 | SAC Gold |
4 | SAC White |
5 | Walford |
6 | Concordia |
Secondary
Division 2 /3 PAC Thursdays
No | Team Name |
---|---|
1 | St Paul’s Black |
2 | St Paul’s Gold |
3 | Blackfriars Black |
4 | Blackfriars Blue |
5 | Blackfriars Red |
6 | Blackfriars White |
7 | Blackfriars Green |
8 | PAC P Red |
9 | PAC P White |
10 | PAC P Gold |
11 | PAC P Green |
12 | PAC P Navy |
13 | PAC P Orange |
14 | Mercedes Green |
15 | Mercedes Gold |
16 | Heritage College |
17 | Glenunga 2/3 Red |
18 | Glenunga 2/3 Orange |
19 | Glenunga 2/3 Yellow |
20 | Glenunga 2/3 Green |
21 | Glenunga 2/3 Blue |
22 | Glenunga 2/3 Indigo |
Division 1 Chess Centre
No | Team Name |
---|---|
1 | PAC 1 Red |
2 | PAC 1 White |
3 | PAC 1 Gold |
4 | Adelaide Botanic |
5 | Pembroke |
6 | St Peter’s Blue |
7 | St Peter’s White |
8 | St Peter’s Gold |
9 | St Peter’s Silver |
10 | Glenunga Gold |
11 | Glenunga Silver |
12 | SIG-Loyola |
Division 2 Chess Centre
No | Team Name |
---|---|
1 | PAC 2 Red |
2 | PAC 2 White |
3 | PAC 2 Gold |
4 | PAC 2 Green |
5 | Concordia Gold |
6 | Concordia Blue |
7 | Pulteney Red |
8 | Pulteney Green |
9 | Walford Blue |
10 | Concordia Gold |
11 | Wilderness |
12 | Walford Yellow |
13 | Pembroke Orange |
14 | Pembroke Yellow |
15 | Pembroke Green |
16 | Immanuel Blue |
17 | Immanuel Yellow |
18 | Immanuel White |
19 | Immanuel Gold |
20 | St John’s Grammar |
21 | Rostrevor |
22 | St Peter’s Blue |
23 | St Peter’s White |
24 | St Peter’s Gold |
25 | St Peter’s Purple |
26 | St Peter’s Green |
27 | St Peter’s Pink |
28 | Glenunga Red |
29 | Glenunga Orange |
30 | Glenunga Yellow |
31 | Glenunga Green |
32 | SIG – Manresa |
33 | SIG – Montserrat |
34 | SIG – Pamplona |
35 | Glenunga Blue |
Division 3 Chess Centre
No | Team Name |
---|---|
1 | Pembroke Blue |
2 | Pembroke Indigo |
3 | St John’s Grammar |
4 | Rostrevor Black |
5 | Rostrevor Red |
6 | Rostrevor Blue |
7 | Rostrevor Green |
8 | St Peter’s Blue |
9 | St Peter’s White |
10 | St Peter’s Gold |
11 | Glenunga Blue |
12 | Glenunga Indigo |
13 | Glenunga Violet |
14 | Glenunga Purple |
15 | Glenunga White |
16 | Port Augusta SS |
17 | SIG – La Storta |
18 | SIG – Rome |